Ali Baylar, dünyanın her köşesini gezen ve gördüklerini birer tanıklığa dönüştüren bir fotoğrafçı. Yaşamdan Kareler’de, objektifine yakalanan farklı insan hallerini görüyoruz. Her bir fotoğraf, çok geniş kadrolu bir filmin farklı anları gibi.

“Kültürel farklılıkları göz ardı edemeyiz; mesela bir Hintli evet derken kafasını sağa sola sallar, bazı ülkelerde çocukların kafasını okşamanız hoş karşılanmaz, bazı ülkelerde yanaktan öpüşmek doğal sayılırken, bazı ülkelerde kadın-erkek tokalaşması yasaktır. Bu insanların farklı kültürlere sahip olmalarını, bazı Batılıların yaptığı gibi ‘barbarlık’ olarak adlandırmak yerine dünyanın renkleri olarak görmek daha mantıklı değil midir?”

Yaşamdan Kareler, insana odaklanıyor. Çok farklı coğrafyalarda çekilmiş fotoğraflardan oluşan kitap, kültürlerin farklılığına değil, insanların benzerliğine vurgu yapıyor.

Ali Baylar ve Çin Kitabı için basından:

“Asya’nın ‘kızıl’ ejderhası ve ‘kapitalist’ devi Çin… Son zamanlarda her açıdan giderek büyüyen bu koca ülke, dünyanın en çok merak uyandıran coğrafyalarından.. Yeni dünya düzeninin bu süper gücünün radarına girenler için son derece ilginç bir kaynak Ali Baylar’ın Çin Kitabı. Kitaptaki rengârenk çarpıcı fotoğraflar da bu kapalı kutu’yu daha yakından tanımamızı sağlıyor.”

Taraf Kitap, Aralık 2013

“Çin Kitabı bize kadim imparatorluktan çağdaş manzaralar getiriyor.”

China Today, Ağustos 2014

ISBN: 978-605-64316-9-2. Boyut: 22 cm. x 22 cm. Sayfa: 132. Baskı: 130 gr Kuşe. Tamamı renkli.

Farklar yerine Benzerlikler