Rus edebiyatından, hiç okumadığınız bir yazara hazır mısınız?

Teffi, Rusya’nın en önemli kadın öykü yazarı, ilk kadın mizahçısıdır ve adı Rus edebiyatında Nabokov, Bulgakov, Averçenko ve Bunin gibi yazarlarla anılır. Fırtınalı bir hayat sürdü. Lev Tolstoy ve Rasputin’le tanıştı, öykülerine her kesimden insan hayran kaldı, Çar da Lenin de. Adına parfümler, şekerlemeler üretilecek kadar ünlendi. Fakat Bolşevikleri eleştirdiği için 1920 yılında, 48 yaşında sürgüne çıkmak ve İstanbul üzerinden Paris’e, Berlin’den New York’a uzanan bir maceraya atılmak zorunda kaldı. Uzun yıllar göçmen yazar olarak okundu ve günümüzde Rus edebiyatının yeniden keşfedilen bir hazinesi haline geldi.

Aşk ve Fantastik Öyküler, Teffi’nin 1930’lu yıllarda, Paris ve Berlin’de, halk inanışlarından yola çıkarak yazdığı, cadılar, vampirler, orman ve ev cinlerinin kahraman olduğu öyküleri biraraya getiriyor. Rus bozkırlarında geçen kendi çocukluğundan izler taşıyan öyküler, Gogol ile Çehov’dan beslenen bir fantastiğin kapısını aralar.

Bazen, hatırlarsın, hatta şaşırırsın gerçekten böyle insanlar, böyle bir hayat var mıydı diye? Rusya’da yaşamamış olan birine, elbette, bunu anlatmak kesinlikle imkansızdır; hiçbir şey anlamaz ve anlatılan hiçbir şeye inanmaz. Ama, gerçek bir Rus, geçmişi kesin olarak unutmamışsa elbette, hepsini tümüyle inandırıcı bulacak ve hak verecektir.”

Teffi’nin hayatı ve sanatı üzerine kapsamlı bir incelemeyle birlikte öykülerinden bir diğer seçki de Doç.Dr. Gamze Öksüz imzalı Teffi: Mizahın Kraliçesi adlı kitabımızda yer almaktadır.